26/2019 „Par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu vai maznodrošinātu un sociālās palīdzības pabalstiem Ozolnieku novadā”
SPĒKĀ AR 2020. GADA 1. MARTU
Apstiprināti ar Ozolnieku novada domes
2019.gada 21.novembra sēdes lēmumu Nr.18
(protokols Nr.13)
Ozolnieku novada domes saistošie noteikumi Nr.26/2019
„Par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu vai maznodrošinātu un sociālās palīdzības pabalstiem Ozolnieku novadā”
Izdoti saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma
35. panta ceturto un piekto daļu,
Ministru kabineta 2009.gada 17.jūnija noteikumu Nr.550
”Kārtība, kādā aprēķināms, piešķirams, izmaksājams pabalsts garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai un slēdzama vienošanās par līdzdarbību” 15.punktu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Saistošie noteikumi (turpmāk - Noteikumi) nosaka Ozolnieku novada pašvaldības (turpmāk - Pašvaldības) sociālās palīdzības pabalstu (turpmāk - Pabalsti) veidus un apmēru, piešķiršanas kārtību un personu grupas, kuras ir tiesīgas saņemt pašvaldības sociālās palīdzības pabalstus, kā arī kārtību trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa piešķiršanai.
2. Noteikumu mērķis ir sniegt materiālu palīdzību Ozolnieku novada administratīvajā teritorijā deklarētām trūcīgām, maznodrošinātām un krīzes situācijā nonākušām ģimenēm vai atsevišķi dzīvojošām personām, lai nodrošinātu to pamatvajadzības un veicinātu darbspējīgo personu līdzdarbību savas situācijas uzlabošanā.
3. Pabalsti, izņemot vienreizējo pabalstu krīzes situācijā, tiek piešķirti, pamatojoties uz personas materiālo resursu - ienākumu un īpašuma novērtējumu, individuāli paredzot katras personas līdzdarbību.
4. Saistošajos noteikumos lietotie termini:
4.1. ģimene – laulātie, bērni un personas, kurām ir kopīgi izdevumi pamatvajadzību nodrošināšanai un kuras mitinās vienā mājoklī;
4.2. sociālā palīdzība – naudas vai mantiskais pabalsts pamatojoties uz personas materiālo resursu - ienākumu un īpašuma novērtējumu, individuāli paredzot katras personas līdzdarbību;
4.3. sociālā rehabilitācija - pasākumu komplekss personas sociālās funkcionēšanas spēju atjaunošanai vai uzlabošanai, lai nodrošinātu sociālā statusa atgūšanu un iekļaušanos sabiedrībā;
4.4. pabalsts garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai - pabalsts, ko piešķir ģimenei (personai), kura atzīta par trūcīgu atbilstoši normatīvajiem aktiem par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu, lai sniegtu materiālu atbalstu krīzes situācijā nonākušām ģimenēm (personām) un veicinātu darbspējīgo personu līdzdarbību savas sociālās situācijas uzlabošanā;
4.5. trūcīgas ģimenes (personas) statuss – noteikts ienākumu un materiālā stāvokļa līmenis, kuru nepārsniedzot ģimene (persona) tiek atzīta par trūcīgu, un kārtību, kādā ģimene (persona) tiek atzīta par trūcīgu;
4.6. maznodrošinātas ģimenes (personas) statuss – ģimene (persona), kuras ienākumi un materiālais stāvoklis nepārsniedz Pašvaldības domes noteikto līmeni;
4.7. krīzes situācija - krīzes situācija - situācija, kurā ģimene (persona) katastrofas vai citu no ģimenes (personas) gribas neatkarīgu apstākļu dēļ pati saviem spēkiem nespēj nodrošināt savas pamatvajadzības un tai ir nepieciešama psihosociāla vai materiāla palīdzība;
4.8. līdzdarbības pienākumi - personas darbība ar mērķi atjaunot un attīstīt sociālo problēmu risināšanas prasmes, lai uzlabotu patstāvīgas funkcionēšanas spējas un veicinātu personas iekļaušanos sabiedrībā.
II. Materiālās situācijas izvērtēšanas un trūcīgas ģimenes (personas) vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa piešķiršanas kārtība
5. Lai saņemtu pašvaldības sociālo palīdzību, personai jāvēršas Ozolnieku novada sociālajā dienestā (turpmāk –Dienestā) ar iesniegumu izvērtēt atbilstību trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusam.
6. Lai novērtētu personas ienākumu un materiālā stāvokļa līmeņa atbilstību, persona deklarē savus ienākumus un citus materiālos resursus iztikas līdzekļu deklarācijā, kuru pašvaldības informācijas sistēmā elektroniski sagatavo persona sadarbībā ar Dienesta sociālā darba speciālistu.
7. Dienests pirms lēmuma pieņemšanas pārbauda deklarācijā iekļauto ziņu patiesumu, apsekojot ģimeni (personu) dzīvesvietā, ja tas nepieciešams lēmuma pieņemšanai.
8. Atbilstība trūcīgas ģimenes (personas) statusam tiek izvērtēta un noteikta atbilstoši normatīvajiem aktiem par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu, nosakot šo statusu uz laiku no trim līdz sešiem mēnešiem, sākot ar to mēnesi, kurā pieņemts lēmums par trūcīgas ģimenes (personas) statusa piešķiršanu.
9. Ja persona atbilst trūcīgas ģimenes (personas) statusam, Dienests izsniedz rakstisku izziņu par atbilstību trūcīgas ģimenes (personas) statusam.
10. Persona atbilst maznodrošinātas ģimenes (personas) statusam, ja katra ģimenes locekļa vidējie ienākumi pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 70% no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, un katra ģimenes locekļa materiālais stāvoklis nepārsniedz trūcīgas personas materiālā stāvokļa līmeni.
11. Atbilstību maznodrošinātas ģimenes (personas) statusam Dienests izvērtē un nosaka analoģiski normatīvajos aktos paredzētajai kārtībai par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu, nosakot šo statusu uz trīs mēnešiem ģimenei, kurā ir darbspējīgas personas, un uz sešiem mēnešiem ģimenei, kurā nav darbspējīgu personu, sākot ar to mēnesi, kurā pieņemts lēmums par maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa piešķiršanu.
III. Pašvaldības Pabalstu veidi un to piešķiršanas kārtība
12. Personai tiek nodrošināti šādi Pašvaldības Pabalstu veidi:
12.1. pabalsts garantētā minimālā ienākuma līmeņa nodrošināšanai;
12.2. mājokļa (dzīvokļa) pabalsts;
12.3. pabalsts sociālās rehabilitācijas mērķu sasniegšanai;
12.4. pabalsts izglītības ieguves atbalstam;
12.5. pabalsts veselības aprūpei;
12.6. pabalsts krīzes situācijā.
13. Lai izvērtētu ģimenes (personas) vajadzību pēc sociālās palīdzības (izņemot pabalstu krīzes situācijās), personai Dienestā ir jāiesniedz sekojoši dokumenti:
13.1. iesniegums, kuru parakstot, persona sniedz Dienestam atļauju izmantot pašvaldības un valsts datu reģistros pieejamo informāciju par sevi un ģimenes locekļiem;
13.2. iztikas līdzekļu deklarācija;
13.3. ienākumus apliecinoši dokumenti (izraksts no katra personas kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas konta par pēdējo trīs kalendāro mēnešu ienākumiem);
13.4. pieprasot pabalstu veselības aprūpei - ārstēšanās izdevumu apliecinoši dokumenti ar maksātāju identificējošiem datiem, izrakstīto medikamentu recepšu kopijas vai ģimenes ārsta izdotu izziņu par medikamentu nepieciešamību, kura atjaunojama ik pēc 6 mēnešiem;
13.5. pieprasot mājokļa (dzīvokļa) pabalstu – izdevumus par kurināmā iegādi apliecinoši dokumenti ar maksātāju identificējošiem datiem.
14. Persona, kura saņem Pablastu, apņemas pildīt līdzdarbības pienākumus. Līdzdarbības pienākumu mērķis ir attīstīt personas problēmu risināšanas prasmes, lai uzlabotu patstāvīgas funkcionēšanas spējas un veicinātu personas iekļaušanos sabiedrībā. Līdzdarbības pienākumi tiek noteikti, Dienesta sociālā darba speciālistam savstarpēji vienojoties ar klientu. Vienošanos par līdzdarbības pienākumu pildīšanu paraksta abas puses.
15. Ja ģimene (persona) ir atteikusies no līdzdarbības pienākumu pildīšanas vai apzināti izvairās no noslēgtās vienošanās par līdzdarbību vai individuālā rehabilitācijas plānā noteikto uzdevumu pildīšanas, Sociālais dienests lemj par Pabalsta izmaksas atteikšanu vai pārtraukšanu.
16. Ja ģimenes (personas) materiālajā situācijā un ģimenes sastāvā ir radušās izmaiņas vai beidzies piešķirtais trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes (personas) statuss, Pabalstu saņemšanai ģimenei (personai) ienākumus jādeklarē atkārtoti.
17. Personas iesniegumu un tam pievienotos dokumentus Dienests izskata mēneša laikā un pieņem lēmumu par attiecīgā Pašvaldības Pabalsta piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt un paziņo atbilstoši personas iesniegumā norādītajam paziņošanas veidam.
18. Dienesta lēmumus par Pašvaldības Pabalsta piešķiršanu, atteikumu to piešķirt vai par Pašvaldības Pabalsta pārtraukšanu persona var apstrīdēt viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas Ozolnieku novada domē, Administratīvo aktu strīdu komisijā, iesniegumu par administratīvā akta apstrīdēšanu iesniedzot Dienestā.
19. Administratīvo aktu strīdu komisijas lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
20. Ja Pašvaldības Pabalsts saņemts nepamatoti personas vainas dēļ, personas pienākums ir nekavējoties pēc pašvaldības pieprasījuma labprātīgi atmaksāt nepamatoti saņemtos naudas līdzekļus.
IV. Pašvaldības Pabalstu apmērs un tā saņemšanas nosacījumi
21. Pabalsts garantētā minimālā ienākuma līmeņa nodrošināšanai (GMI) tiek piešķirts personai, kura atbilst trūcīgas ģimenes (personas) statusam normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un apmērā, izmaksājot reizi mēnesī periodā, kurā piešķirts trūcīgas ģimenes (personas) statuss, sākot no mēneša, kad pieņemts lēmums par GMI piešķiršanu un ar darbspējīgām personām noslēgta rakstveida vienošanās par līdzdarbības pienākumu veikšanu.
22. Mājokļa (dzīvokļa) pabalsts tiek piešķirts naudas līdzekļu veidā EUR 214,00 apmērā kalendārajā gadā personai, kura atbilst trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusam, par pabalsta pieprasītāja faktisko dzīvesvietu, kas atrodas Ozolnieku novada administratīvajā teritorijā.
23. Pabalsts sociālās rehabilitācijas mērķu sasniegšanai tiek piešķirts, lai novērstu vai mazinātu invaliditātes, darbnespējas, brīvības atņemšanas, soda izciešanas, atkarības vai vardarbības un citu faktoru izraisītās negatīvās sociālās sekas personas dzīvē, nodrošinātu sociālā statusa atgūšanu un iekļaušanos sabiedrībā. Dienesta speciālists, pēc personas individuālo vajadzību un sociālās situācijas izvērtēšanas, lemj par individuālā sociālā rehabilitācijas plāna izveidošanu un sociālās rehabilitācijas mērķu sasniegšanai nepieciešamā pabalsta apmēru, iesniedzot Dienestā atzinumu ar rekomendāciju.
24. Pabalsts izglītības ieguves atbalstam var tikt piešķirts katram izglītojamam no trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes, kurš mācās pamatizglītības vai vidējās izglītības mācību iestādē:
24.1. ikgadējs pabalsts mācību līdzekļu iegādei EUR 30,00 vērtas dāvanu kartes veidā, kuru var izmantot iegādājoties mācību līdzekļus konkrētā kancelejas preču veikalā, ja iesniegums pabalsta pieprasīšanai iesniegts laikā no 1.augusta līdz 30.oktobrim;
24.2. ikmēneša pabalsts izglītojamo ēdināšanas pakalpojuma segšanai, kas pēc rēķina iesniegšanas tiek pārskaitīts attiecīgās izglītības iestādes ēdināšanas pakalpojumu sniedzējam līdz līdz mācību semestra beigām sekojošā apmērā:
24.2.1. izglītojamiem no trūcīgām ģimenēm - 100% apmērā no ēdināšanas izdevumu apmēra;
24.2.2. izglītojamiem no maznodrošinātām ģimenēm pabalsts - 100% apmērā no ēdināšanas izdevumu apmēra;
25. Pabalsts veselības aprūpei var tikt piešķirts personām no trūcīgām vai maznodrošinātām ģimenēm sekojošā apmērā:
25.1. pabalsts par ārstēšanos stacionārā un recepšu medikamentu iegādi par pēdējiem 3 kalendārajiem mēnešiem – līdz EUR 210,00 gadā;
25.2. pabalsts zobu protezēšanas izdevumu segšanai – līdz EUR 100,00 gadā;
25.3. pabalsts zobu ārstēšanas izdevumu segšanai - līdz EUR 60,00 gadā;
25.4. pabalsts briļļu/ kontaktlēcu iegādei bērniem no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm - līdz EUR 60,00 gadā.
26. Pabalsts krīzes situācijā tiek piešķirts līdz EUR 400,00 vienai ģimenei (personai), neizvērtējot ģimenes (personas) materiālo stāvokli, dabas katastrofu, cilvēku izraisītās katastrofas gadījumā un citu no personas gribas neatkarīgu apstākļu dēļ:
26.1. iesniegums pabalsta pieprasīšanai Dienestā ir jāiesniedz ne vēlāk kā viena mēneša laikā no krīzes situācijas rašanās, norādot nepieciešamo pabalsta summu;
26.2. pabalsta apmērs katrā gadījumā tiek izvērtēts individuāli, vadoties pēc iesniegtajiem dokumentiem, kas apliecina krīzes situācijas faktu, un Dienesta speciālista atzinuma.
V. Noslēguma jautājumi
27. Noteikumi stājas spēkā 2020.gada 1.martā.
28. Ar saistošo noteikumu stāšanās dienu spēku zaudē Ozolnieku novada pašvaldības 2012.gada 11.decembra saistošie noteikumi Nr.14/2012 “Par Ozolnieku pašvaldības sociālajiem pabalstiem”.
Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs Dainis Liepiņš
Saistošo noteikumu Nr.26/2019
„Par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu vai maznodrošinātu un sociālās palīdzības pabalstiem Ozolnieku novadā” paskaidrojuma raksts
Sadaļas nosaukums |
Sadaļas paskaidrojums |
1. Projekta nepieciešamības pamatojums |
Ievērojot LR tiesībsarga aicinājumu, no līdzšinējiem saistošajiem noteikumiem par pašvaldības sociālajiem pabalstiem ir izdalīti pabalsti bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, audžuģimenēm, aizbildņiem un aizgādņiem. Ievērojot 2009.gada 3.februāra Ministru kabineta noteikumu 108 “Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi” 140.pantu, ir sagatavoti jauni saistošie noteikumi, pamatā nemainot iepriekš noteikto sociālās palīdzības pabalstu apmēru.
|
2. Īss projekta satura izklāsts |
Saistošajos noteikumos noteikti Ozolnieku novada pašvaldības sociālās palīdzības pabalstu veidi un apmērs, piešķiršanas kārtība un personu grupas, kuras ir tiesīgas saņemt pašvaldības sociālās palīdzības pabalstus, kā arī kārtība, kādā notiek personas materiālās situācijas izvērtēšana un trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa piešķiršana. Palielināts pabalsts veselības aprūpei, nosakot, ka tas piešķirams katrai personai no trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes.
|
3.Informācija par plānoto projekta ietekmi uz pašvaldības budžetu |
Saistošo noteikumu projektā paredzēto pabalstu izmaksai būs nepieciešami papildus budžeta līdzekļi aptuveni EUR 16`500,00 apmērā.
|
4.Informācija par plānoto projekta ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā |
Nav attiecināms. |
5.Informācija par administratīvajām procedūrām |
Saistošo noteikumu izpildi nodrošina Ozolnieku novada Sociālais dienests. Administratīvajām procedūrām tiek pakļauta lēmuma pieņemšana, izpildes administrēšana un pārsūdzēšana. |
6. Informācija par konsultācijām ar privātpersonām
|
Nav organizētas. |
Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs Dainis Liepiņš